auto*mat

Ráno vstanu a změním svoje město

Vratislav Šlajer, producent, Bionaut Films

Narozen 1977 v Praze, absolvent FAMU. Filmový a televizní producent, působí ve společnostech Bionaut Films a FilmBrigade. Není sponzorem ani sympatizantem žádné politické strany. Auto*Mat vznikl v produkci společnosti Bionaut Films.

Bionaut Films se zabývá výrobou hraných, dokumentárních a animovaných filmů pro mladé a náročné diváky. Mezi zrealizované projekty patří krátké animované filmy Piktogramy a Bubáci (režie Maria Procházková). V roce 2002 byly do distribuce uvedeny dokumentární film Hry prachu (režie Martin Mareček, cena diváků a poroty pro nejlepší dokument na MFF Jihlava 2001) a celovečerní hraný film Smradi (režie Zdeněk Tyc, 2002, 7 nominací Český lev a vítěz v kategorii hlavní mužská hereceká role, soutěž MFF Karlovy Vary 2002, cena za režii na MFF Istanbul 2002). V roce 2003 měl premiéru film Sentiment (režie Tomáš Hejtmánek, koprodukce, MFF Jihlava - cena pro nejlepší středoevropský film), v roce 2004 celovečerní komedie Silný kafe (režie Börkur Gunnarsson, distribuce v ČR, SR a Islandu). V lednu 2005 měl premiéru film Žralok v hlavě (režie Maria Procházková, soutěž debutů MFF Moskva 2005, soutěž MFF Varšava 2005 ad.) v hlavní roli s Oldřichem Kaiserem. Mezi další premiéry roku 2005 patří dokument Pátrání po Ester (režie Věra Chytilová), krátký loutkový film Světlonoš (režie Václav Švankmajer) a dokumentární film režiséra Martina Marečka Zdroj (cena diváků a zvláštní uznání poroty na MFF Jeden svět). V roce 2006 měly premiéru filmy Houslový rytíř (režie Pavel Marek, dokument) a krátkometrážní Radio Kebrle (režie Zdeněk Durdil, scénář Džian Baban, Vojtěch Mašek).

V prosinci 2008 měl premiéru druhý celovečerní film režisérky Marii Procházkové Kdopak by se vlka bál. Film byl v únoru 2009 uveden na festivalu Berlinale v sekci Generation (soutěž Kplus), na festivalu Finále 2009 získal Zlatého ledňáčka pro nejlepší český film a na MFF Zlín 2009 Zlatý střevíček pro nejlepší hraný film pro děti.

V červenci 2009 skončilo natáčení celovečerního filmu Pouta (scénář Ondřej Štindl, režie Radim Špaček, premiéra 11. února 2010), ve vývoji jsou projekty Podivný víkend (scénář a režie Václav Švankmajer) a Wolta (scénář a režie Petr Zahrádka).

Bionaut Films má od roku 2005 sesterskou společnost FilmBrigade, která se zabývá výrobou kvalitních mainstreamových filmových a televizních projektů. V letech 2006-2007 produkovala FilmBrigade pro TV Prima úspěšný televizní seriál Letiště, v současnosti probíhá natáčení nového seriálu Přešlapy (opět TV Prima). Na příští rok se plánuje v česko-německé koprodukci natáčení filmu Tichá pošta (režie Petr Nikolaev, podle novely Jiřího Stránského napsal Miroslav Adamec a Richard Malatinský). Ve vývoji jsou projekty s Markem Epsteinem, Petrem Nikolaevem, Tomášem Baldýnským, Petrem Zahrádkou, Michalem Hvoreckým a dalšími.

Pod FilmBrigade a Bionaut Films vznikl v roce 2008 label FilmBreak orientovaný na filmový a televizní servis a reklamu.

Součástí Bionaut Films je i knižní vydavatelství Tichý syndikát, kde vyšla dvě pokračování nekonečné komiksové série Monsterkabaret Freda Brunolda uvádí, a to Sloni v Marienbadu (2004) a Za vším hledej doktora Ženu (2006). Monstrkabaret se v různých komiksových verzích objevil v časopisech Cinepur, A2, Hype a Reflex (příloha EX). Před Vánoci 2008 vychází sebraná pokračování seriálu Pandemonium původně vydávaná v roce 2007 v časopisu Reflex.