česky / english
O   F I L M U
barevný | formát 16:9 | 75 minut
scénář: Martin Mareček, Martin Skalský | režie, střih, zvuk: Martin Mareček
producent: Vratislav Šlajer | kamera: Jiří Málek | animace, grafika: Petr Šmalec
produkce: Barbora Fabiánová, Martin Skalský | mix zvuku: Ondřej Ježek

Řidič zastavuje u benzinové pumpy, vsune pistoli do nádrže svého vozu, čísla spotřeby se rozběhnou a tekutina teče... V Baku, metropoli Ázerbájdžánu, byl kdysi otevřen první ropný vrt na světě. Okolí města je skrz naskrz proděravěné těžbou a protkanérezavým potrubím. Čerpadla se monotónně kývají jako podivná ocelová zvířata a bez přestávky sají praménky ropy. Zatímco si na pumpě řidič kupuje bagetu, vtahuje film diváka nacestu za souvislostmi... Jaká tajemství skrývají staletá ropná pole, do kterých byl zamilován Hitler? Je "černé zlato" vhodné do lázní? Spasí zemi Kontrakt století a mohutný ropovod? Proč je matrojška prezidenta Alijeva dražší než matrjoška Usámy Bin Ládina? Co zmůže komisař Cattani v jednom z nejzkorumpovanějších států světa? Vše souvisí se vším a cena je někdy vyšší, než se může podle účtenky zdát. Řidič sedá za volant a...

Film ZDROJ je aktivní dokumentární sondou do našeho spojení s nejdůležitější surovinou na světě. ZDROJ putuje po ropných skvrnách, noří se do tragikomických situací, sleduje podoby korupce, zaznamenává proměny moci, odkrývá vrstvy globalizace, vydává svědectví o osobním boji a zkoumá skutečnou cenu černého zlata. Filmem ke ZDROJI.

Klan ropy

Účast na mezinárodních festivalech

V roce 2005: Jeden svět Praha, Karlovy Vary, Ekofilm Český Krumlov, DokFest Leipzig (Německo), Cottbus (Německo), Jihlava, DokMa Maribor (Slovinsko), IDFA Amsterdam (Nizozemí), Leeds (Velká Británie), Document 3 (Německo), One World Berlin (Německo), TSTTT /Týká se to také tebe/ Uherské Hradiště, Tirana Festival (Albánie), Central Asia festival Alma Ata (Kazachstán), Tursak Instanbul (Turecko), ad.

V roce 2006: Amnesty film festival Amsterdam (Holandsko), Trieste Film festival (Itálie), Crossing Europe Linz (Rakousko), Infinity Alba (Itálie), Human Rights Watch London (Velká Británie), Tartu Festival of Visual Culture (Estonsko), Green Film Festival (Korea), Vision Du Reel (Švýcarsko), Human Rights Watch New York (USA), Trento Film Festival (Itálie), Ekafilms Minsk (Bělorusko), Human Rights Documentary Film Days Kiev (Ukrajina), FICA Goias (Brazílie), EuroDoc Oslo (Norsko), Save and Preserv Khanty-Mansiysk (Sibiř, Rusko), Cronograf Kishinev (Moldávie), Rhodos EcoCinema (Řecko), Catalonia Environmental Festival (Španělsko), Human Rights Watch New York (USA), ad.

Získaná ocenění

MFF Jeden Svět 2005: Cena diváků, Zvláštní cena poroty. MFF Ekofilm: 2005 Velká cena Ekofilmu, Cena Ministerstva životního prostředí. MFF DokFest Lipsko 2005: Cena MDR pro nejlepší východoevropský dokument, MFF Jihlava 2005: Cena diváků, Cena pro nejlepší český dokument. MFF Týká se to také tebe Uherské hradiště 2005: Grand prix - Cena Josefa Velka. Cena Trilobit 2005 od Českého filmového a televizního svazu. Cena českých kritiků Kristián 2005 za nejlepší český dokumentární film, MFF Trento 2006, Itálie: Zvláštní cena poroty, MFF Cronograf 2006, Moldávie: Velká cena poroty, Cena diváků. Výroční cena Nadace Českého literárního fondu, MMF Catalonia Environmental Film Festival, Barcelona, Španělsko: Golden Sun - Cena za nejlepší dokument, MMF FICA Goias 2006, Brazílie: Čestné uznání poroty, ad.

Na Mezinárodní festivalu v Lipsku, kde ZDROJ získal Cenu MDR za nejlepší východoevropský dokument, porotci své rozhodnutí okomentovali slovy: "Mazaným způsobem, ale vážně i rafinovaně pod rouškou novinářů, s přístupem Švejka, se tým z Prahy vydává hledat stopy v notoricky známých a proslavených ropných polích v okolí ázerbájdžánského Baku. Díky předkládané naivitě a částečně pomocí skryté kamery, se jim daří odhalit a předvést pozadí vzájemných vztahů v celé síti korupce, nenasytnost po zisku a zneužívání moci. Tímto způsobem vzniknul napínavý, zábavný a odvážný dokumentární film, který dokazuje, jak ignorantští a nestoudní lokální i nadnárodní ropní magnáti zavírají oči před ekologickou katastrofou a hořkou chudobou obyvatelstva v zájmu maximalizace jejich vlastních zisků. Život v ropných polích bývalého Sovětského svazu, předmětu prudkých a vášnivých sporů, byl nemilosrdně podroben kapitalistickým monopolům. Ve filmu se však objevují i lidské bytosti, které bojují za svou zemi a za svou důstojnost. Autoři filmu dokazují, že umějí ovládat své náčiní, a Zdroj se tak řadí k proslulé, vysoce oceňované tradici českého dokumentárního filmu."